Jak začít hrát discgolf
Máte zmatek ve všech těch barvách, značkách plastech, nápisech, číslech a hodech? Pokračujte ve čtení a vše vám vyjasníme tak, že to budete znát líp než abecedu. Půjdeme hezky popořadě - od samotného discgolfu, přes výběr prvního disku, různé hody, typy disků, plastů, přes první turnaj až po filosofickou část o tom, jak nikdy nepřestat zlepšovat svou hru.
Pár slov o discgolfu
Discgolf je sport jako každý jiný. Dá se popsat pár slovy, ale má pravidla, která to tak trochu komplikují. Cílem je dostat létající disk z výhoziště do koše na co nejmenší počet hodů. Každý hraje sám za sebe a disky může před každým hodem měnit – a taky to tak dělá, protože každý létá jinak daleko a různě zatáčí.
Jaký vybrat disk na začátku kariéry a na co se zaměřit
Pro začátek je nejdůležitější umět diskem hodit rovně a naučit se ho naklánět tak, aby letěl tam, kam chceme. Bohužel, nic není tak jednoduché a každému disky zatáčí trochu jinak, což záleží na mnoha faktorech. Do začátku proto existují dvě možnosti.
- Koupě tří disků - startovací discgolfové sady - putteru, midrange a driveru. S tím, že všechny poletí přímočaře. Pokud zatím nechcete investovat tolik peněz, nejlepší je začít od putteru, pokračovat s midrangem a nakonec pořídit driver, ne naopak! Přesnost je vždy důležitější než vzdálenost.
- Koupě jednoho disku - putteru nebo midrange. V discgolfu platí pravidlo, že pomalejší disky jsou vždy přesnější a poslušnější. Přitom profíci dokáží putterem hodit i přes 100 metrů, takže o tolik vzdálenosti nepříjdete. Putter doporučujeme lidem, kteří to s discgolfem myslí hodně vážně a chcou se hodně rychle zlepšovat, midrange pro rekreanty.
Let disku
Kouzlo discgolfu tkví v tom, že disky zatáčí doprava nebo doleva podle toho, na kterou stranu rotují. Jsou dva základní hody, o kterých si teď řekneme více. Pozor, navíc záleží taky na tom, kterou rukou kdo hází.
Jak házet backhand
Podle odborné terminologie je backhand hod, kdy je vepředu stejná noha, jako háže ruka (tj. pravá a pravá). Pokud jsi pravák, disk ti vlivem nízké rotace na konci letu zatočí doleva, nebo by se o to aspoň měl snažit. Při tomto hodu dělej podobný pohyb, jako když šviháš utěrkou (viz obrázek).
To je sice pěkné, ale disk se nedrží tak jednoduše jako utěrka, že? Existují 2 základní gripy (úchopy), ze kterých vychází další upravené. Prvním je power grip (silový úchop), který se používá hlavně u driverů, ty totiž potřebují hodně síly, aby letěly. Druhý z nich je control grip (kontrolovaný úchop), ten se naopak požívá u midrangů a putterů, tedy disků, u nichž je kontrola opravdu to nejdůležitější. Control gripem sice předáte disku méně rychlosti, zato ale lépe ovlivníte jeho náklon a směr letu.
Jak házet forehand
Když už jsme začali s tou odbornou terminologií, tak forehand je hod, kdy je vepředu opačná noha, než je házející ruka (tj. levá a pravá). To nám ale moc neřekne, ve skutečnosti stačí udělat podobný pohyb, jako když se hází žabky na vodu (jen rotace je opačná). Oproti backhandu jde o rychlejší a ne tak plynulý pohyb, disk tolik neroztáčí a předává mu oproti tomu více síly. A hlavně disk zatáčí na konci letu vpravo. Velkou výhodou forehandu je fakt, že se po celou dobu hodu můžete dívat na cíl.
U forehandu jsou opět dva základní úchopy – power grip a control grip. Bez překvapení s power gripem dohodíte dál a s control gripem můžete zpřesnit náklon, směr i vzdálenost.
Pravou rukou |
Backhand |
Forehand |
Na konci zatáčí |
vlevo |
vpravo |
Předá více |
rotace než síly |
síly než rotace |
Do protivětru |
je vhodný, díky vysoké rotaci |
je obtížnější, kvůli nižší rotaci |
Disky vhodné na naučení |
zatáčející mírně až více doprava |
zatáčející středně doleva (filtr) |
Jak puttovat
Cink. Ten zvuk milujeme. Puttování je jen o něm. Dostat disk do koše, jen ať cinká. Není to backhand, není to forehand, je to putting (i když blíž má určitě k tomu prvnímu) - ten hod, kdy se snažíte disk opravdu dostat do řetězů, nejenom co nejblíž. Puttery se drží zpravidla control gripem nebo něčím podobným.
Po koši můžete jít buď razantně – spin putt, nebo opatrně – push putt. Prvním zmiňovaným jdete po řetězech přímo, rovně, silou. A když se netrefíte, tak za to taky můžete náležitě zaplatit. Samotný pohyb hodně vychází z lokte a zápěstí. Na druhou stranu push putt je styl, kdy nechcete trefit koš přímo, ale spíše shora, hezky obloučkem. Když se netrefíte, stejně zůstaneš u koše, ale ve větru je to těžké. Pohyb vychází hlavně z ramene.
|
Spin putt |
Push putt |
Pohyb vychází z |
lokte |
ramene |
Disk letí ke koši |
přímo |
obloučkem (kopečkem) |
Do větru se |
hodí |
nehodí |
Hlavní výhodou je |
vzdálenost |
spolehlivost |
Ideální jsou disky |
z měkkého materiálu |
z tvrdšího materiálu |
Typy disků
Drivery, midrange, puttery... Tato slova se v článku už objevila a vy možná začínáte tušit oč jde. Je to rozdělení disků podle toho, jak rychle letí (a zpravidla i jak daleko doletí). Puttery jsou nejpomalejší, létají rovně a na hřišti jsou vůbec nejdůležitější. Midrange se používají tehdy, kdy už je to na putter daleko, ale na driver moc blízko. Jsou taky nejuniverzálnější. Drivery jsou pak ty dalekonosné střely, kterými ohromíte kamarády, až jim půjdete ukázat ten „diskogolf“. Ty se pak dále dělí na fairway drivery (pomalejší a přesnější) a na distance drivery (delší a ještě delší).
Letové charakteristiky
U každého disku na tomhle webu najdete čtyři čísílka. Tyhle charakteristiky existují proto, aby se daly disky mezi sebou co nejlépe porovnat, podle názvu by to šlo jen těžko. Vezmeme to hezky popořadě – zleva doprava. Pozor! U turnu a fadu se popis vztahuje na backhand pravou rukou!
Rychlost (speed)
Nejpomalejší disky mají číslo 1 a nejrychlejší číslo 14. Samotná cifra udává to, jak rychle je disk schopný „prořezávat“ vzduch, jak je aerodynamický.
Klouzavost (glide)
Už název samotný napovídá, že půjde o to, jak dlouho se disk drží ve vzduchu vlivem rotace. Minimum je 1 (padá k zemi jako kámen) a maximum je 7 (stihnete si zajít na oběd než dopadne na zem).
Turn
Teď se to začíná trochu komplikovat. Když disk hodíte, zezačátku letí dost rychle - a vlivem této vysoké rychlosti zatáčí vpravo. Čísla nabývají hodnot od -5 (hooodně doprava) do +1 (vůbec neletí doprava). Disky se záporným turnem jsou vhodnější pro začátečníky – létají rovně i když nemají dostatečnou rychlost. Ale pozor, v protivětru mají disky tendenci se více přepírat!
Fade
Opak turnu, tentokrát jde ale o nízkou rychlost. Tedy o rychlost na konci letu – kvůli ní disk zatáčí vlevo. Nabývá hodnot od 0 (rovně) do 5 (pořádně vlevo). Disky s vysokým fadem jsou vhodné do protivětru (létají v něm rovněji).
Takže disk 7 6 -1 1, by letěl docela rychle, před jeho dopadem byste mohli zajít na oběd a udělal by mírné esíčko nejdříve doprava, pak doleva.
Různé plasty a materiály
Nebude to o PVC a polystyrenu. V námi tak dobře známých plastech jsou trochu menší chemické rozdíly, ale ty teď naštěstí řešit nebudeme. V nabídce máme disky od několika různých dodavatelů a u každého disku se nachází popisek k materiálu, ze kterého je vyroben.
I když je každý výrobce jiným, stejně se materiály dají rozdělit na tyto kategorie.
Základní materiály
Jde o nejlevnější plast, který se taky skvěle drží. Pokročilým jej doporučujeme na hlavně pro puttery, rekreační hráči jej využijí i pro midrange a drivery. Díky tomu, že se nejrychleji opotřebovává, si na něj taky hned zvyknete. Má duši a zraje jako víno, jen to s tím zráním nesmíte přehnat.
Patří sem materiály DX, D-line, Retro, Origio, Prime, Pro-D a Active.
Vylepšené putterové materiály
Zpravidla jde o druhý nejlevnější plast, u kterého je ze všeho nejdůležitější grip (povrchová úprava) a ohebnost. Při výběru putteru jde totiž ze všeho nejvíce o pocit. Doporučujeme je zejména pro puttery (moc jiných disků se v nich ani nevyrábí).
Patří sem materiály KC Pro, JK Pro, R-Pro, XT, Soft P-line, Stiff P-line, Exo, Zero, Classic, BT, Jawbreaker, K3 či Electron.
Superodolné materiály
Vůbec nejtvrdší plasty. Vydrží cokoli a jejich vlastnosti se s opotřebením skoro nemění. Většinou bývají průhledné, ale není to pravidlem. Jejich nevýhodou je, že v mokru a zimě dost kloužou. Oproti ostatním materiálům v nich disky bývají trochu stabilnější (potřebují více síly, aby letěly jak mají).
Patří sem materiály Champion, C-line, Z, Opto, Lucid, VIP, K1 či Proton.
Odolné materiály s vylepšeným gripem (prémiové)
Ideální poměr tvrdosti, odolnosti a úchopu se skrývá právě tady. Pokud chcete, aby vaše hra byla vyvážená, tak drivery v tomhle plastu jsou nutnost. Poslechnou vás na slovo a vlastnosti mění (trefováním stromů) jen minimálně. Co víc si přát?
Patří sem materiály Star, S-line, Neo, Gold, Fuzion, Tournament, Titanium, ESP, K1, Neutron či Plasma.
Jak se spojit s komunitou
Discgolfová komunita momentálně funguje hlavně na facebooku, například na stránce proDiscgolf.cz. O turnajích se dozvíš na www.idiscgolf.cz, tam se můžeš taky zaregistrovat a dočteš se, jak se stát členem asociace discgolfu a soutěžit tak v celoroční lize.
Jak nepřestat rozvíjet svou hru
Teď můžeš začít. Opravdu je nejdůležitější upřednostňovat kontrolu před vzdáleností a snažit se být co nejvšestrannějším hráčem. Pak už jen zbývá jet na první turnaj (opravdu se není čeho bát), stát se členem asociace a dívat se na discgolfová videa na YouTube od SpinTV, JomezPro a Central Coast Disc Golf.
Co dál?
Abychom ti zjednodušili orientaci, vytvořili jsme tenhle discgolfový rozcestník. Prohlédni a proklikej odkazy, teď už se jistojistě neztratíš!